fbpx
  • Hétfő - Péntek / 9:00 - 16:00
Mennyibe kerül egy riasztórendszer?
  • Létrehozta: Bestalarm Vagyonvédelem
  • január 20, 2023

Mennyibe kerül egy riasztórendszer?

A teljes rendszer ára nagy mértékben függ a Megrendelő igényeitől és az elvárt védelmi szinttől. Minden rendszer egyedi felmérést és tervezést igényel, legyen szó egy négy érzékelős alap riasztórendszerről vagy akár egy több száz négyzetméteres családi villa védelméről. Az teljes bekerülési költséget jelentősen befolyásolja, ha valaki például a legmodernebb érintőkijelzős kezelő egységet szeretné telepíteni szemben a belépő szintű LCD kezelőkkel.

A minimális szakmai követelményeknek megfelelő riasztórendszer az alábbi elemekből épül fel: riasztóközpont (fém ház, központi panel, tápegység, akkumulátor), kezelőegység, mozgás- és nyitásérzékelők, kültéri hang- és fényjelző, vezetékes hálózat.

Az eszközök ára pedig a műszaki paraméterektől függően változhat. Egy olcsóbb mozgásérzékelő például kizárólag infra tartományban képes érzékelni a mozgást, ugyanakkor egy magasabb árkategóriás dual mozgásérzékelő az infra mellett már mikrohullámú radar segítségével is figyeli a kijelölt területet. A biztos működés érdekében a klímák beltéri egysége mellé dual mozgásérzékelők telepítése a célszerű. Ahol pedig kisállat is a család része, oda a kutya, cica mozgását figyelmen kívül hagyó mozgásérzékelőt szükséges telepíteni.

Elképzelhető olyan eset, amikor a Megrendelő értesülni szeretne a bekövetkezett eseményekről (pl. betörés riasztás) SMS-ben, vagy PUSH értesítésben. Ezen követelmény teljesítéséhez egy GSM modul és SIM kártya telepítése szükséges, ami szintén tovább növeli a költségeket, ugyanakkor több kényelmi szolgáltatást is kínál, megfelelő riasztóközpont esetében távoli vezérlés is megvalósítható

Amennyiben a Megrendelő szeretné az okostelefonjáról is irányítani a riasztórendszert, illetve a GSM modulhoz hasonlóan PUSH értesítéseket kapni a telefonjára, akkor egy IP modul telepítése javasolt. (Az IP modul megfelelő működéséhez a Megrendelőnek szükséges az internet elérést biztosítani a riasztóközpont telepítési helyén)

A nyílászárók védelmére alkalmas nyitásérzékelőkből is nagyon széles a választék. A nyitásérzékelők alkotják a rendszer héjvédelmét, a bejárati ajtón elhelyezett érzékelő értesíti például a rendszert, hogy beléptünk az ingatlanba. Lehet süllyesztett vagy felületre szerelt, műanyag vagy fém tokozású, lezáró ellenállással integrált vagy normál kivitel, fehér, barna, antracit színű, működési nyitási távolságban eltérő. A megfelelő nyitásérzékelő kiválasztása természetesen a szakember feladata, azt azonban a Megrendelő eldöntheti, hogy szeretne-e minden nyílászárót ellátni érzékelővel vagy csak a bejárati- és teraszajtókat.

Az érzékelők választéka természetesen ezzel még nem ért véget, manapság már gyakori igény a Megrendelők részéről az üvegtörés érzékelő telepítése, vagy a tűz- és füstérzékelők telepítése amely a tűz keletkezésének korai szakaszában képes jelezni a lakók vagy távfelügyelet részére. Szénmonoxid érzékelők telepítését szoktuk javasolni nyílt égéstérrel rendelkező berendezések mellé, de léteznek már altató-gáz érzékelők is, illetve különféle rezgés vagy elmozdulás érzékelők telepítése is lehetséges. Egy kültéri hőmérséklet érzékelő segítségével például az érintőképernyős kezelőn az időjárásról is visszajelzést kaphatunk.

Fentieken túl a rendszer működéséhez, megfelelő gyengeáramú vezetékes hálózat kiépítése is szükséges, minden egyes érzékelőt, kezelőt és további rendszerelemet össze kell kapcsolni a rendszer központjával, lehetőség szerint minden elem részére külön vezetékkel. Ezt sajnos sokan „kifelejtik” az építkezés vagy felújítás során, utólagosan pedig már nagyon nehéz egy komplexebb rendszer vezetékezését szépen kivitelezni. A gyengeáramú hálózat kivitelezését a gyakorlatban a villanyszerelő kollégákra bízzuk, ami általában az erősáramú villanyszerelési munkákkal egyidőben szokott történni.

Szakszerű tervezést és egyeztetést követően történik a riasztórendszer beüzemelése, amit a legtöbb esetben a saját műhelyünkben történő „előszerelés” előz meg, majd a helyszínen folytatódik az érzékelők, kezelők felszerelése, bekötése, központ kábelezése és végső programozása. Fontos kiemelni, hogy Cégünk kiemelten fontosnak tartja mind a tervezés, mind a kivitelezés során a hatályban lévő biztonságtechnikai szabványok (MSZ EN 50131) alkalmazását. Amint minden elem működőképes, következhet a tesztelés és a Megrendelő oktatása a rendszer használatára. A munka elvégzésnek határidejét és munkadíjat nagy mértékben befolyásolja a telepítendő rendszer összetettsége, az érzékelők, kezelők száma, okostelefonok beállítása, egyedi beállítási igények teljesítése.

A kérdésre tehát nem lehet egyértelmű választ adni, hogy mennyibe kerül egy riasztórendszer, minden Megrendelői igény egyedi és minden ajánlathoz egyedi felmérés és egyeztetés szükséges. Építkezés vagy felújítás esetén a legoptimálisabb időpont a biztonságtechnikai szakember felkeresésére már a kivitelezés kezdete. Nagy általánosságban elmondható, hogy egy teljesen alap rendszer teljes telepítési költsége kb. 250.000 – 350.000 Ft közé tehető, amennyiben a vezetékes hálózat már rendelkezésre áll.

Keressen minket bizalommal, ha riasztórendszerre, biztonsági kamerarendszerre vagy egyéb biztonságtechnikai megoldásra, tanácsadásra van szüksége. Ingyenes helyszíni felmérés során szakképzett kollégáink az Ön igényeinek megfelelően választják ki a legjobb megoldást.